Tulossa Arkkiin su 25.10. klo 18.00.

Onko Raamattu luotettava?

Voiko silminnäkijöiden todistus kolmenkymmenen vuoden takaisista asioista olla luotettava?

Jos suurin osa Jeesuksen elämästä kertovista teksteistä kirjoitettiin vasta 30 vuotta hänen kuolemansa jälkeen, miten ne voisivat olla tarkkoja? Tuohon aikaan tarinat opeteltiin ulkoa sanasta sanaan, mutta silti moni epäilee evankeliumien luotettavuutta – varsinkin koska niissä tapahtuu asioita, jotka kuulostavat uskomattomilta. Mielenkiintoista kyllä, Jeesuksen elinaikana kukaan ei kiistänyt sitä, että hän teki ihmeitä – ei edes ne, jotka halusivat hänet hengiltä.

Lisäkysymyksiä jakson jälkeen pohdittavaksi:
1. Uskotko, että Raamattu on todennäköisemmin historiallista faktaa vai pelkkää fiktiota? Mikä saa sinut kallistumaan siihen suuntaan?
2. Uskotko, että yliluonnollinen on mahdollista? Miksi tai miksi ei?
3. Jos Jeesus ei olisi Jumalan Poika, miksi luulet, että hänestä puhutaan yhä tänäkin päivänä?

Uskallatko kysyä?

Avoin ja rohkea tutkimusmatka kristinuskon ydinkysymyksiin.

Saat pysähtyä, kysyä ja pohtia elämän tarkoitusta, uskoa, epäilyä ja Jeesuksen merkitystä tämän päivän ihmiselle. Uskallatko kysyä ne merkittävimmät kysymykset, jotka saattavat muuttaa elämäsi suunnan?

  • 0 katselua
  • Ensilähetys: su 25.10.2026
  • Jaksonumero: 5
  • Kesto: 5 min
  • Puhutut kielet: