Lähteellä: Mika TurunenPastorin 17-vuotias poika ajautuu vakavaan huumeriippuvuuteen. Tule katsomaan, miten Jeesus astuu kärsivän perheen vierelle hädässä, kohtaa poikaa rakkaudella ja avaa toivon näköalat pimeyden keskelle...
Isännän pöydässä: Vieraana Markku VierreHomoseksuaalisuus, paranoidinen skitsofrenia ja alkoholismi kuuluivat Markun elämään useita vuosia. Kuinka Jeesus muutti kaiken? Isäntänä Martti Ojares.
Toivon postia: AinutlaatuisuusMistä Daria saa rohkeutta olla oma ainutlaatuinen itsensä eikä ihmisten mielipiteiden muokkaama versio itsestään?
Gloryline: Thaimaan vankila, osa 1Glory kertoo tarkasti muistelmiaan Thaimaan vankila-ajoilta.
Bible Project: Luukas, osa 4/9. Jeesuksen ristiinaulitseminen
Välähdyksiä taivaallisen voiman kosketuksesta Raamatussa ja herätysten henkilöiden todistuksissa. Kertojana Kari Valkonen. ( Jakso: 28 )
Katso nytRosa Nymanin käsikirjoittama ja ohjaama Järvenpään seurakunnan pääsiäisnäytelmä, jossa korostuu Jumalan rakkaus meitä kaikkia kohtaan.
Katso nytViisaan morsiusneidon sulhasta odottava tanssi on kuvattu Jerusalemin Ruusutarhassa. ( Jakso: 78 )
Katso nytJulistetaan tätä liittoa, koska se on parempi. Tässä ei ole mitään moitittavaa, se on Jumalan täydellinen liitto Jeesuksessa. ( Jakso: 302 )
Katso nytMika Tuovinen käy hartaudessa läpi edellisen sunnuntain jumalanpalveluksen tekstit. ( Jakso: 385 )
Katso nytEvankeliumeiden kertomukset ylösnousemuksesta. Onko kristikunta oikeastaan ymmärtänyt vieläkään ylösnousemuksen täyttä merkitystä? Miten tärkeää on kertomusten historiallisuus? Professori N. T. Wright ryhtyy oikomaan nykykristittyjen uskomuksissa löytämiään keskiajalta peräisin olevia vinoutumia. Professori Charles Foster taas ruotii ylösnousemuskertomusten herättämiä kysymyksiä tieteen ja uskon näkökulmista. Pääsiäisen tunnelmaan päästään myös vokaaliyhtye Schola Gregoriana Aboensiksen esittämän gregoriaanisen musiikin siivittämänä. ( Jakso: 3 )
Katso nytAntiikin suurkaupungissa Pietari saa ilmestyksen Jumalalta, mikä johtaa evankeliumin leviämiseen kaikille kansoille, niin juutalaisille kuin pakanoillekin. ( Jakso: 3 )
Katso nytAfganistan on kristityille yksi maailman vaarallisimmista maista Talibanien noustua valtaan. Kristityt joutuvat elämään piilossa, ja heitä uhkaa kuolema tai vaino uskonsa vuoksi. Maan väestöstä yli 99 % on muslimeja, eikä julkista kristillistä toimintaa sallita. Tilanne on äärimmäisen kriittinen, ja kristityt ovat jatkuvassa hengenvaarassa. Miten siis kertoa afgaaneille evankeliumi? ( Jakso: 374 )
Katso nytMistä Daria saa rohkeutta olla oma ainutlaatuinen itsensä eikä ihmisten mielipiteiden muokkaama versio itsestään? ( Jakso: 14 )
Katso nyt”Vanhurskaan rukous on voimallinen ja saa paljon aikaan”, sanotaan Raamatussa. Haasteet ovat isoja eri maissa, mutta meidän Jumalamme on vielä suurempi. Yhteiseen rukoukseen meitä johdattamassa ovat nuorisotyöntekijä Siiri Kaski ja yrittäjä Heidi Mantsinen. ( Jakso: 335 )
Katso nyt